Занепад сил та знесилення. Причини та способи подолання

Занепад сил та знесилення. Причини та способи подолання

Хронічна втома, основним симптомом якої є занепад сил, ― найпоширеніша проблема сучасної людини, яка, на думку медичних спеціалістів, є ознакою небезпечної нестачі життєвої енергії. За даними вчених з Даремського університету (Британія) 2/3 жителів планети час від часу відчувають себе перевтомленими. Інколи деякі навіть викликають карету швидкої допомоги. Що робити коли слабкість організму? Перш за все, встановити причину такого стану.

Причини

Найчастіше відчуття постійної втоми виникає через надмірне навантаження ― фізичне або розумове. Інші поширені причини: часті недосипання, неповноцінний раціон (дефіцит вітамінів), неправильне харчування (часте вживання фаст-фуду, жирної та важкої їжі тощо), малорухомий спосіб життя, стресові ситуації, нестача сонця, світла і свіжого повітря, неякісний відпочинок.

Якщо додати до цього переліку вплив пори року, то весною та восени скарги на погане самопочуття помітно частішають.

До занепаду сил може призвести професійне вигорання. Виснаженість часто відчувають люди, праця яких пов’язана з інтелектуальною діяльністю. Вони забагато часу проводять сидячи за комп’ютером у приміщенні, а їхні обов’язки представляють нескінченну рутину.

Хто хворіє

Хронічна втома найчастіше діагностується у людей у віці від 25 до 45 років, а також у молоді, яка відчуває стрес на фоні великого навчального навантаження, напередодні іспитів тощо.

До групи ризику входять люди, які регулярно відчувають стреси в професійній та особистій сферах.

Занепад сил особливо часто виникає у людей, які більшу частину дня проводять у робочому кабінеті, тобто в офісних працівників. Саме тому хронічну втому також називають хворобою «білих комірців».

Ще одна проблема жителів міст ― нестача повітря та відчуття задухи, що призводить до знесилення та слабкості.

Симптоми

Окрім занепаду сил, людина часто відчуває і наступні симптоми:

 • апатія (байдужість, відсутність зацікавленості у тому, що відбувається);
 • підвищена сонливість або безсоння, інші порушення сну;
 • головний біль;
 • періодична слабкість;
 • зниження пам’яті та концентрації уваги;
 • відсутність апетиту;
 • дратівливість;
 • знижена температура тіла;
 • невдоволення собою чи оточуючими;
 • нервові розлади;
 • біль у м’язах та суглобах.

Упадок сил що робити?

Лікування хронічної втоми має кілька простих, але ефективних методів. Основним союзником у боротьбі із занепадом сил є імунна система. Щоб підтримувати її в тонусі, необхідно дотримуватися наступних порад:

 1. Переглянути режим харчування. Слід віддати перевагу свіжим овочам і фруктам, а також продуктам, які є джерелом омега-3 жирних кислот (горіхам, сої, оливковій олії, дарам моря, брюсельській капусті). Для відновлення дефіциту вітаміну D також варто вживати кисломолочну продукцію, вершкове масло, молочні продукти, картоплю, петрушку, вівсянку.
 2. Збільшити споживання води. Доросла людина протягом доби має випивати 1,5–2 літри чистої води. Оптимальний питний баланс покращує м’язовий тонус та допомагає виводити з організму токсини. Бажано хоча би тимчасово не вживати каву та інші напої, які містять кофеїн. Науково доведено, що вони дають лише короткочасний ефект, а потім слабкість та сонливість, навпаки, можуть ще більше посилитися. Краще вживати компоти, зелений чи трав’яний чай, свіжі соки, відвари.
 3. Збалансувати режим роботи та відпочинку. Трудоголізму при занепаді сил не місце. Не треба працювати понаднормово. Якщо є можливість, не варто витрачати свій вільний час на планування нового проєкту, перевірку пошти чи підготовку доповіді. Невміння розслаблятися та відпочивати призводить не тільки до стомлюваності, але і до депресії та навіть інсульту.
 4. Приділити увагу фізичній активності. Рекомендується кожен ранок починати з фізкультури та контрастного душу. Фізична активність значно поліпшує самопочуття та настрій, тому варто робити пробіжку, записатися в басейн, на танці, йогу чи хоча б робити дихальну гімнастику. Велику користь несуть прогулянки на свіжому повітрі. Слід регулярно провітрювати робоче приміщення та житло, особливо перед сном.
 5. Створити гарні умови для сну. В спальній кімнаті не має бути жарко. За годину до відпочинку бажано відмовитися від телевізора, комп’ютера та інших гаджетів. Краще практикувати медитаційну техніку, почитати цікаву книжку або послухати спокійну музику.
 6. Потурбуватися про повноцінний сон. Для гарного відпочинку людина має безперервно спати 7–8 годин. Бажано лягати до 10 години вечора, при цьому особливо корисно для організму лягати та прокидатися щодня в один і той самий час, навіть на вихідних.
 7. Використовувати фітотерапію. Людям, у яких робота пов’язана з регулярним стресом та постійною втомою, можна вживати тонізуючі та заспокійливі чаї і настої з ромашки, м’яти, меліси, валеріани, шипшини і т.д. Вони зміцнюють імунітет, знижують психоемоційну напругу.
 8. Відмовитися від шкідливих звичок.

В якості додаткового джерела енергії спеціалісти рекомендують приймати адаптогени та коректори метаболізму.

Автор:

Побоченко Ігор Андрійович
вверх