Як зміцнювати нервову систему

Як зміцнювати нервову систему

Кожна людина протягом свого життя стикається з масою проблем і складних ситуацій. Якщо додати до цього шалений ритм життя, часті стреси, розумові і фізичні перевантаження, постійне почуття відповідальності за близьких і так далі, все це надмірно навантажує психіку, що призводить до розвитку депресій та нервових розладів.

Частоту виникнення стресів контролювати важко, але зміцнити нервову систему під силу кожному з нас. Для цього треба дотримуватися декількох зовсім простих порад.

Загальні рекомендації щодо зміцнення нервової системи

Медичні спеціалісти стверджують, що не завжди потрібно приймати якісь заспокійливі ліки, укріпити нервову систему, в тому числі дитини, можна звичайними способами, такими як:

  • зміцнювати імунітет (наприклад, загартовуватися);
  • скоректувати раціон харчування;
  • повноцінно висипатися;
  • регулярно відпочивати;
  • раціонально розподіляти час на роботу та відпочинок;
  • зайнятися спортом.

Турбота про тіло

«У здоровому тілі здоровий дух» ― цю приказку знають всі. І це правда. Тренування підвищує в організмі рівень важливих гормонів, які допомагають налагодити нові зв’язки між клітинками мозку та сприяють нейрогенезу, тобто народженню нових нейронів у гіпокампу ― області мозку, що вважається центром пам’яті та настрою.

Як відновити нервову систему? Для поліпшення емоційного стану та когнітивних функцій потрібні регулярні тренування. Чим вище частота пульсу, тим більш тривалою буде користь від спорту. Але навіть звичайна ходьба значно поліпшує стан людини. Головне ― знайти заняття, яке буде приносити задоволення, щоб займатися ним постійно.

Імунну систему відмінно зміцнює загартовування. Рефлекторні реакції організму модифікуються, він перестає реагувати на зовнішні подразники та стає стійким до впливу негативних факторів. Крім того, виховується сила волі, підвищується працездатність. Привчіть себе до холодних обливань, поступово знижуючи температуру води. Така ранкова процедура добре бадьорить та задає гарний настрій. Перед сном бажано приймати теплий заспокійливий душ або ванну.

Позбавтесь від шкідливих звичок. Багато хто починає свій ранок з кави і сигарети. Але заради зміцнення нервової системи від тютюну краще відмовитися, бо він погано впливає на працездатність. Це пов’язано з різким звуженням судин і кисневим голодуванням. Не треба зловживати і алкоголем, адже від діє на мозок як отрута, пригнічуючи його функції.

І каву не варто пити у великій кількості, адже вона викликає збудження, що призводить до нервового виснаження. Пийте багато води. Протягом дня доросла людина в ідеалі має випивати 1,5–2 літри води. Питний режим добре очищає від токсинів, покращує тонус організму. Також корисні домашні компоти та відвари, трав’яні чаї, свіжі соки.

Слідкуйте за здоров’ям. При появі симптомів хвороби звертайтеся до спеціалістів для призначення лікування. Не допускайте загострення хронічних хвороб. Кожен недуг є ударом по імунітету.

Правильний раціон харчування

Треба збалансувати раціон по вітамінах, мінералах та інших корисних речовинах. Існує навіть дієта, розроблена спеціалістами, для відновлення нервової системи.

Відомо, що стреси та виснаження організму викликають дефіцити заліза, калію, кальцію, фосфору і особливо магнію. Цей елемент у великих кількостях міститься у наступних продуктах: авокадо, зелень, боби, горіхи, насіння, банани, інжир.

Вживайте більше каш: гречану, вівсяну, пшеничну, булгур. Обов’язково в раціоні мають бути молочні продукти, яйця, капуста, риба та морепродукти, чорний хліб, овочі, фрукти та сухофрукти.

У моркві, шпинаті, листовому салаті, грибах, дріжджах, сирах, нежирному м’ясі містяться дуже корисні для нервів вітаміни групи В.

Що пити від нервової системи?

Щоб нормалізувати психіку та нервовий стан, можна приймати вітамінно-мінеральні комплекси. Також на поміч прийдуть заспокійливі ліки. Краще обирати таблетки чи краплі, виготовлені на основі лікарських трав. Вони нормалізують серцебиття та сон, зменшують реакції на зовнішні подразники. Такі засоби (настої та відвари) можна виготовляти в домашніх умовах з меліси, калини, валеріани, ромашки, шипшини і так далі. Але слід враховувати, що такі засоби можуть викликати сонливість. Тому краще приймати їх перед сном.

Автор:

Труфанов Євген Олександрович

Доктор медичних наук, професор кафедри неврології і рефлексотерапії НМАПО ім. П. Л. Шупика

Освіта:

— Луганський державний медичний університет

— Інститут неврології м. Лондон, Об'єднане Королівство

— Університет Калгарі, Альберта, Канада

Сторінка на FaceBook — https://www.facebook.com/evgeniy.calgary

вверх