Як відновити сили організму після перенесеної вірусної інфекції

Як відновити сили організму після перенесеної вірусної інфекції

Майже кожному з нас відома ситуація, коли ніби й одужав після вірусної інфекції, а ще кілька тижнів відчуваються млявість, втома та розбитість. Усе це ― прояви астенічного синдрому. Відновлення організму після грипу та ГРВІ ― це зазвичай тривалий і нелегкий період. А про вірусну пневмонію і казати годі ― повне одужання може затягнутися на тижні та навіть місяці.

Значимість цього недугу для клінічної практики підтверджується тим, що синдром втоми після перенесеної вірусної інфекції окремо виділили в Міжнародній класифікації хвороб 10-го перегляду (G93.3). Близько 64% людей, які звертаються до лікарів, скаржаться на наявність астенічного синдрому. Він погіршує якість життя, сприяє складнощам адаптації в колективі, зниженню комунікативної активності й навіть є причиною виникнення проблем у міжособистісних взаємодіях та сімейних відносинах.

Чому так трапляється і як відновити організм, поговоримо далі.

Причини

Вірус, який потрапляє в організм людини, порушує різні біохімічні процеси. Зміни зачіпають органи дихання та кровоносну систему. Продукти життєдіяльності вірусу (токсини) викликають інтоксикацію, яка провокує нестачу кисню і вражає нервову систему. Клітини не можуть нормально працювати, в них порушуються функціональні процеси. Розвивається ацидоз.

Накопичення вірусних метаболітів та зниження кислотності стає причиною порушення енергетичних процесів. Клітини, заповнені продуктами окислення, погано засвоюють кисень. Таким чином утворюється «порочне коло» ― ідеальний фундамент для розвитку постінфекційної астенії.

Симптоми

Астенічний синдром зазвичай супроводжується наступними симптомами:

 • швидка стомлюваність;
 • зменшення апетиту;
 • лабільність настрою;
 • безсоння;
 • дратівливість;
 • плаксивість;
 • млявість;
 • примхливість;
 • апатія;
 • зниження пам’яті;
 • неуважність;
 • головний біль;
 • дефіцит енергії;
 • зниження працездатності.

Цей стан нерідко списують на невдалий день/тиждень, втому, гіповітаміноз тощо. Від звичайної втоми астенія відрізняється більш тривалим перебігом, навіть після повноцінного відпочинку чи сну вона не проходить. І, якщо ви перехворіли на грип чи ГРВІ, слід запідозрити саме цю проблему і замислитися, як відновити обмін речовин в організмі.

Лікування

Навіть після одужання вплив вірусів відчувається ще деякий час. Чим тяжча та триваліша була хвороба, тим пізніше «метаболічне» одужання настає після клінічного. І вийти з цього стану самостійно організму дуже складно. Але завдяки дотриманню нескладних порад можна значно прискорити повноцінне одужання.

Як відновити апетит?

Слід обирати продукти, які містять багато вітамінів і одночасно є легкими для кишечника. Додайте до раціону свіжі овочі та фрукти, нежирні сорти м’яса та риби, кисломолочну продукцію, зелень, злакові каші, мінеральні води, натуральні соки, трав’яні чаї. Будуть корисними відвари та настої, багаті на вітамін C (малина, шипшина, журавлина). Додатково можна приймати аптечні вітамінно-мінеральні комплекси.

Як відновити фізичну силу?

Дотримуйтеся режиму дня, робіть розминку, гуляйте якомога більше на свіжому повітрі. Мінімізуйте стресові ситуації. Почніть легше ставитися до проблем, особливо на роботі. Якщо є можливість, відвідуйте басейн, займіться спортом. Перед сном приймайте теплу заспокійливу ванну або душ.

При недузі спостерігається порушення енергетичного резерву, тому його треба відновити. Потрібен повноцінний відпочинок, допоможе зміна обстановки і виду діяльності. Це дозволить організму накопичити енергію.

Автор:

Труфанов Євген Олександрович

Доктор медичних наук, професор кафедри неврології і рефлексотерапії НМАПО ім. П. Л. Шупика

Освіта:

— Луганський державний медичний університет

— Інститут неврології м. Лондон, Об'єднане Королівство

— Університет Калгарі, Альберта, Канада

Сторінка на FaceBook — https://www.facebook.com/evgeniy.calgary

вверх