Як покращити уважність. Дієві поради

Як покращити уважність. Дієві поради

Увага ― ключовий психічний процес, який допомагає людині концентруватися на різних об’єктах і вирішенні конкретних задач. Її поділяють на два основних види: підсвідому і свідому.

Підсвідома уважність не вимагає наших зусиль, вона «включається» автоматично, наприклад, при спалаху світла, різкому звукові. А для роботи свідомої уваги (при керуванні автомобілем, розмові, навчанні тощо) потрібні наші зусилля.

Наше свідоме мислення підпадає під вплив безлічі зовнішніх відволікаючих факторів та перешкод, що робить фокусування складним. І якщо сенсорні подразники (візуальні, шумові) можна усунути фізично, то позбутися емоційних причин втрати уваги складніше. Оскільки вони викликаються стресами, побутовими проблемами, надмірним навантаженням, нервовим виснаженням тощо. Для цього потрібно поліпшити свій спосіб життя та регулярно робити вправи на концентрацію уваги.

Спеціалісти дають декілька основних порад, які дозволять підвищити уважність.

Почніть зі спостереження за собою

У кожного проблеми з концентрацією уваги проявляються по-різному. Один постійно відволікається на шум, другий не може уважно слухати, третьому важко сфокусуватися на розумовій роботі і так далі. Для початку треба проаналізувати себе і встановити несприятливі умови.

В Інтернеті можна знайти різні онлайн тести на уважність. Вони дозволяють з’ясувати, наскільки легко людині налаштовуватися на конкретну задачу, не відволікатися та переключати увагу на інші об’єкти. Результати дозволять точніше підібрати методи і вправи для поліпшення здатності концентруватися.

Нормалізуйте сон

Якою б не була ваша мета ― переробити купу паперової роботи чи завершити проєкт ― якісний сон є нагальною потребою організму. Відпочинок впливає на працездатність, це доведено науково.

Ми часто думаємо, що додаткові робочі години допоможуть впоратися з навантаженням, а відіспатися можна у вихідні. Але у підсумку працездатність, увага і пам’ять ще більше зменшуються.

Рекомендована тривалість нічного сну середньостатистичної дорослої людини становить 7–8 годин на добу. При меншій кількості часу можливий розвиток депривації сну, при більшій ― занепаду сил.

Займайтеся спортом

Фізична активність корисна не тільки для тіла, але і для мозку. Зв’язок між спортом і психічними функціями доказаний чисельними дослідженнями. Фізичні навантаження допомагають нормалізувати сон, притупляють реакцію на стрес, покращують пам’ять та когнітивні здібності.

Не обов’язково щодня бігати марафон чи півдня проводити в спортзалі. Головне ― заняття мають бути регулярними і не надмірними. Щоб отримати користь від спорту та не нашкодити здоров’ю, варто обирати тренування середньої інтенсивності. Ідеально підходять тривалі піші прогулянки, плавання, йога, гімнастика, фітнес.

Тренуйте мозок

Чим краще розвинена пам’ять, тим легше нам оперувати інформацією і концентруватися на роботі.

Спеціалісти розробили чисельні завдання і вправи на увагу. Наприклад, таблиці Шульте. Їх суть полягає у тому, що треба якомога швидше знаходити числа. Під час виконання вправи зір одразу фокусується на кількох графах в таблиці. Тому людина запам’ятовує місце знаходження не тільки потрібної цифри, а й тих, що знаходяться поряд. Таким чином, таблиці сприяють розвитку уваги, спостережливості та периферійного зору.

Як тренувати мозок у побуті?

  • Коли йдете у магазин, не пишіть перелік необхідних продуктів, запам’ятовуйте його.
  • Спробуйте писати іншою рукою (лівою, якщо ви правша, та навпаки).
  • Вирішуйте нескладні арифметичні задачки, наприклад, рахуйте суму чисел на номерах проїжджаючих повз машин.
  • Читайте книги, вчіть напам’ять вірші, малюйте, вивчайте іноземну мову, рахуйте без калькулятора, грайте у шахи чи шашки.

Автор:

Труфанов Євген Олександрович

Доктор медичних наук, професор кафедри неврології і рефлексотерапії НМАПО ім. П. Л. Шупика

Освіта:

— Луганський державний медичний університет

— Інститут неврології м. Лондон, Об'єднане Королівство

— Університет Калгарі, Альберта, Канада

Сторінка на FaceBook — https://www.facebook.com/evgeniy.calgary

вверх